ŽEBRAJÍCÍ KLOKÁNEK

Přechodnou pěstounkou jsem byla pět let. V době, kdy jsme s manželem s touto prací začínali, byli přechodní pěstouni úhlavními nepřáteli FODu, organizace, která provozovala – a stále provozuje, Klokánky, zařízení pro okamžitou pomoc dětem.

Nenapadlo by mě, že osm let poté, co zazní, že rodinná péče má přednost před ústavní, se tam stále budou umísťovat děti. Přišlo mi samozřejmé, že stát podpoří přechodné pěstouny a přestane vrážet peníze do budov, pozemků a dluhů bývalého vedení Klokánku.

FOD = KLOKÁNEK

Jenže – Klokánky dál fungují. Dokonce jim MPSV navrhuje přidat peníze, protože s tím, co dostávají, nevystačí….Ale o tom dnes psát nechci.

Víte že Klokánek

má řadu dárců.

dostává dotace.

má státní příspěvek na jedno dítě 22 800 Kč.

Lidé mu přispívají svými nákupy přes aplikaci GIVT.

Lidé Klokánkům přispívají přes firmu KlokTex…

Koneckonců, koukněte se sami na to, s jakými prostředky hospodaří ( bohužel zprávu za 2018, 2019 zatím nemají, asi nemusí …).

http://www.fod.cz/o-nas/zprava-o-cinnosti-za-rok-2017?highlightWords=VYHLED%C3%81V%C3%81N%C3%8D

KLOKÁNEK A COVID

Paní ředitelka Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, včera vyslala do světa zprávu, která mi vyrazila dech. Zprávu, která ukázala, jak to vlastně je. Zprávu o tom, jak vnímá svou práci a co pro ni její práce znamená. Co pro ni znamenají děti.

PŘEČTĚTE SI JI TAKÉ, tady je:

Marodíme –

do Klokánků přichází Covid-19. Jak se to stalo? Děti přijímáme bez omezení, v jakoukoliv denní hodinu. Požadovali jsme testování dětí při příjmu do zařízení. MPSV nám bohužel nevyhovělo . Není nám umožněn zákaz návštěv dětí 👨‍👩‍👧‍.

Pro Klokánky nedostáváme žádné ochranné pomůcky ze strany státu, chybí nám respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty, kombinézy . Nedostáváme žádné příplatky ze strany státu na zvýšené náklady v době pandemie. Nejsme totiž sociální služby…

Naši zaměstnanci pracují,

většinou v ohrožené skupině 50+, nad rámec svých povinností za zaručené mzdy. Tety někdy slouží i několik týdnů, zastupují za své chybějící kolegyně. Tety 50+ se tak dostávají do ohrožení života, bez nároku na Covid odměny. Toto psaní přichází z nemocnice, kde jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19. Nakazila jsem se při akutním nočním příjmu od dětí, o kterých jsme se teprve po 4 dnech dozvěděli, že byly v kontaktu s Covid-19 a následně byla potvrzena jejich pozitivita.

Děti příznaky neměly, jen malou rýmu.

Z nemocniční postele chci poděkovat všem, kteří chápete naší těžkou situaci a pomáháte nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Prosím , pokud máte možnost dodat nám ochranné pomůcky a desinfekce do našich 15ti Klokánků v celé republice, budeme za ně velmi rádi a stejně tak za jakoukoliv finanční i věcnou pomoc v tomto složitém období…..

PĚSTOUNI A COVID

A já si dovoluji vyslat do světa zprávu za své kolegy přechodné pěstouny.

Marodíme – i do našich rodin přichází Covid-19.

Jak se to děje?

Děti přijímáme bez omezení, v jakoukoliv denní hodinu.

NENAPADLO BY NÁS

požadovat testování dětí při příjmu. Chápeme, že už tak jsou děti vystrašené a zranitelné.

Nepožadujeme zákaz návštěv – dál máme povinnost pustit sociální pracovnici do našeho bytu, umožnit kontrolu dítěte svou klíčovou pracovnicí a hlavně udržovat styk s biologickou rodinou dítěte. Tu sice nepouštíme do našeho domova, setkáváme se na neutrálních místech, ale ani tety v Klokánku nemusí návštěvy pouštět do svých domovů. Zakázat dětem vídat své blízké by nás ani nenapadlo, víme, jak je to pro děti důležité. A také víme, jak snadno dojde k iluzi nezájmu o dítě, když někdo rodině brání v kontaktech.

My pěstouni, nedostáváme žádné ochranné pomůcky ze strany státu, chybí nám respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty, kombinézy. ( Takhle: pečovat o dítě v rukavicích, štítu a kombinéze bychom stejně nechtěli …). Nedostáváme žádné příplatky ze strany státu na zvýšené náklady v době pandemie .

Nejsme totiž sociální služby…

JSME NÁHRADNÍ RODINA.

Velká část nás je v ohrožené skupině 50+, bydlí s námi naši rodiče, naše děti, naši vnuci. Sloužíme 24hodin denně  i několik měsíců, někteří přes rok, bez dne volna. Pokud onemocníme, o dítě se starají naši blízcí – naši manželé si berou dovolenou, naše mámy a dcery chodí vozit a nakupovat.

Toto psaní nepřichází z nemocnice, naštěstí.

Během mé práce přechodné pěstounky měl můj muž dvakrát infarkt. Až při druhé operaci se podařilo opravit místo v srdci, které mu působilo problémy. Ve chvílích, kdy jsem za ním jezdila do nemocnice, děti, které jsme měli v péči, hlídala moje máma.

Prosím, pokud máte možnost dodat ochranné pomůcky a desinfekce do 15ti Klokánků v celé republice, dodejte je tam.

Ps : roušky jsem si ušila. A ještě jsem nakoupila látku pro skauty, aby měli z čeho šít a rozdávat skutečně potřebným.

Já jsem si, stejně jako kolegové, dezinfekci koupila. Přestože na tři děti, které mám doma, dostávám od státu o 23 000kč méně, než by na ně dostával Klokánek, kdyby byly tam, mně na dezinfekci peníze stačí.

PsPS : Připravili jsme kalendář s dvanácti příběhy skutečných pěstounských rodin a jejich dětí. Nejsou napsány tak na efekt jako jsou příběhy, které paní předsedkyně nestydatě líčí v nejmenovaném internetovém časopise, zato jsou pravdivé. Dá se koupit na stránkách spolku Spirit2018, jehož jsem členkou. Děkuji.

http://spirit2018.cz/produkt/my-a-nase-jine-deti/

PsPsPs : Dnes už jsem si jistá, že ČSSD nikdy neměla v úmyslu splnit to, k čemu se náš stát v péči o ohrožené děti zavázal. Po celou dobu, kdy celá řada odborníků i srdcařů dělala všechno možné proto, aby malé děti nebyly dávány do ústavu, to bylo ĆSSD to bylo a je úplně jedno.

8 komentářů

 1. Dobrý den, již delší dobu pozoruji spolupráci s Kloktex.. Tady se stačí podívat na justice.cz, kde tedy také nemají všechny zprávy, ale již před 3 lety tato firma a její odnože generovala nekolikamilionové měsíční zisky. Kontejnery vyrostly po celé Čr od té doby v řádů tisíců kusů, peníze navíc pro FOD nikde.. A to všechno čerpají z dotací také. Chvástají se spolu 1 Kč za kilo.. Poté změnili, že 1 Kč za kg použitelného :-))).. Však si myslím, že použijí vše, když dělají čistící hadry- http://www.koutecky.cz.. Manžel mé kamarádky u nich navíc brigádničí, denně nakládají 3 kamiony textilu, to je kolem 50 000 Kg, kde jsou tedy ty peníze – 50 000 Kč/den pro FOD? Existuje navíc dopis, kdy paní ředitelka odmítá finanční pomoc od podobné konkurenční firm. Kde ta pomoc končí, si domyslete sami, možná by k tomu měl co říct bývalý místopředseda??

  1. Nějaké příjmy od Klotexu sem tam vykazují, ale stejně je to takové podivné … myslím, že by jim nestačilo nic, ten systém je jedna velká černá díra.

 2. Jste úžasní. Moc si vážím toho, co děláte. Jestli víte o nějaké pěstounské rodině, která je v okolí Přerova, ráda bych jim nabídla pomoc. S pozdravem Jana Coufalová

  1. Děkuju za podporu … existují pěstounské sklady, kam lidé dávají nepotřebné věci a pěstouni si je berou, když je potřebují …takhle třeba jeden kočárek na dvojčátka poslouží více rodinám a stejně tak spousta dalších věcí… Zřizují je samy pěstounky a zadarmo se o ně starají.. jsou skvělé. Marcela

 3. Amen! To jsem ráda, že to někdo tak hezky napsal! A hlavně, žádný vymazlenější Klokánek nemůže nahradit skutečnou rodinu, která děti připraví do života co možná nejlépe. Ještě dodám, že pracuji v soukromé školce, kde máme od sponzorů krásné, kvalitní, dřevěnné hračky. Volala jsem do DD, zda některé z nich – originálně zabalené a nové nechtějí. Za 2 dny telefonát, že hračky opravdu nechtějí, ale hodila by se jim prý plazmová televize, PC a další elektronika. Příště radši pošlu nějakou korunu na děti v rozvojových zemích a udělám daleko lépe.

  1. Dobrý večer, děkuju za komentář … peníze ústavům a zdvopům opravdu nechybí, s věcmi se tam zachází neopatrně, co se rozbije, koupí se nové.. Děkuju za pochopení, Marcela

 4. … o hospodaření tzv. Klokánků. Všem lidem, kteří byli na konci letošního roku podobně jako já „obdařeni“ nevyžádaným dopisem Fondu ohrožených dětí s žádostí o finanční pomoc doporučuji, aby si přečetli zejména účetní uzávěrku tohoto fondu za rok 2019. V ní tento fond vykázal příjmy za rok 2019 celkem 148 652 936 CZK a výdaje rovněž celkem 148 652 936 CZK. Jak tento fond hospodaří, když má tak velké příjmy a výdaje (ca 150 milionů ročně) vyrovnány přesně na korunu? Každý, kdo se alepoň trochu zabýval hospodařením větších organizací ví, že prostě není možné hospodaření takové organizace takto přesně „doladit“, aniž by se v tom dělaly větší nebo menší podvody. A ještě něco: když spočítáte příjmy fondu za rok 2019, průměrný počet dětí a průměrný počet dní, jimž tento fond poskytnul pomoc v roce 2019,
  dopočítáte se k tomu, že za ubytování dítěte na jeden den a jednu noc si tento fond počítá
  ca 1300 CZK. Je to vůbec možné? Ano, je. Kolik osob a firem se na tomto fondu přiživuje a předstírá činnost? Proč není ohroženým dětem poskytována pomoc zejména ochotnými dočasnými pěstouny,
  (např. staršími osamělými ženami), kteří by tuto pomoc za úplatu určitě rádi poskytovali?
  A to přímo na žádost sociálního odboru OSPOD, který by si za tímto účelem mohl vést
  databázi těchto pomocníků. Mě dostupné informace hovoří o OSPOD vesměs značně negativně.

  1. Dobrý den, děkuju. Hospodaří opravdu špatně a prochází jim to celé roky – protože si jako rukojmí berou děti. Budu se společně s koleg dál snažit, aby se o tom mluvilo – to je asi jediný způsob jak s tím něco udělat. Marcela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *